Haber

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, üye ülkeleri Ukrayna’ya askeri desteği artırmaya çağırdı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB liderlerini Ukrayna’ya tanklar da dahil olmak üzere ağır silah sevkiyatını hızlandırmaya çağırdı.

Borrell, Almanya’da düzenlenen 59. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Ukrayna’ya yönelik askeri takviyelerimizi bir an önce artırmamız ve hızlandırmamız gerekiyor.” söz konusu.

Liderlere seslenen Borrell, yapmaları gereken ilk ve acil şeyin “Ukrayna’yı silahlandırmak” olduğunun altını çizdi.

Borrell şöyle devam etti:

“Buradaki tüm Avrupalı ​​liderler dün Rusya’nın bu savaşı kazanamayacağını, Ukrayna’nın kazanması gerektiğini söylediler. O halde sözlerden gerçeklere geçelim ve Ukrayna’ya askeri takviyelerimizi hızlandıralım. Çünkü Ukrayna, mevcut cephane açısından kritik bir durumda.”

Yeni satın almaların veya ortak Avrupa satın alma programlarının tamamlanmasını beklemeden sorunun “haftalar içinde” çözülmesi gerektiğini vurgulayan Borrell, “Elimizde olanı, üye devletlerin sahip olduklarını kullanmalıyız” dedi. söz konusu.

Borrell ayrıca AB üye ülkelerini tanklar da dahil olmak üzere ağır silahların sevkiyatını hızlandırmaya çağırdı.

AB Yüksek Temsilcisi, “Bir savaşı, klasik bir savaşı kazanmak için muharebe tanklarına ihtiyacınız olduğunu herkes biliyor. Bu tür silahlar olmadan bu savaşı kazanamazsınız.” değerlendirmesini yaptı.

Borrell dedi ki:

“Bir Avrupa ülkesinin ordusunun 155 milimetrelik obüs mermisi alması yaklaşık 10 ay sürüyor. Neredeyse bir yıl. Havadan havaya füze alması neredeyse üç yıl. Bu, bugün yaşadığımız duruma uygun değil. Çünkü Yaşadığımız duruma uygun değiliz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu