Haber

AFAD Çad’a giden Sudanlı mültecilere yardım malzemesi ulaştırdı

Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) Başkanlığı, Sudan’daki iç savaş nedeniyle Çad’a sığınan mülteciler için sağladığı gıda yardımını Çadlı yetkililere teslim etti.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Çad’a sığınan Sudanlı mültecilere insani yardım ulaştırılması amacıyla 20 Temmuz’da Çad’a 2 personel görevlendirildiği belirtildi.

Tedarik edilen 8 kilo un, 5 kilo makarna, 5 kilo pirinç, 4 kilo şeker ve 2 litre sıvı yağdan oluşan 1000 koli dün düzenlenen törenle Çad makamlarına teslim edildi.

Törene Çad Mülteci Kabul, Uyum ve Geri Dönüş Kurulu (CNARR) Koordinatörü İdris Muhammed Ali Abdallah, Encemine Büyükelçiliği Aralıklı Maslahatgüzarı Mahmut Berhan Demirbilek ve UNCHR Temsilcisi Jerome Merlin katıldı.

Maslahatgüzar Demirbilek, törende yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti, Çad Cumhuriyeti’nin en üst makamlarının daveti üzerine, Sudanlı mülteciler yararına AFAD’ın finanse ettiği 1000 adet gıda kolisini teslim etme kararı aldı. Çad ile dayanışma İnsani ve acil durum yönetimine adanmış ve uluslararası ölçekte çok deneyimli bir Türk kurumu olan Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti tarafından da çadır yardımı planlanmıştır.

CNARR Koordinatörü Abdallah, Türkiye ve AFAD’a takviyeleri için teşekkür ederek, “Türkiye, Çad’ın yardım davetinden sonra yardım getiren ikinci ülke. Bu yardımlar, Çad ile Türkiye arasındaki köklü bağların bir göstergesidir.” dedi.

CNARR depolarında muhafaza edilecek gıda kolileri, Dünya Beslenme Programı iş birliği ile Adres bölgesindeki mültecilere ulaştırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu