Haber

Avustralya’nın en etkili Aborijin liderlerinden biri olan Yunupingu, 74 yaşında öldü

Yerli halkın topraklarını savunma mücadelesinde önemli rol oynayan Avustralya’nın en etkili Aborjin liderlerinden biri olan Yunupingu, 74 yaşında öldü.

ABC News’in haberine göre ailesi, Kuzey Bölgesi’nde yaşayan “Gumatj” kabilesinin lideri Yunupingu’nun uzun süredir mücadele ettiği hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kızı Binmila Yunupingu, babasının ölümünün “büyük bir kayıp” olduğunu söyledi.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, “ulusal bir hazine ve iyi bir lider” olarak nitelendirdiği Yunupingu’nun ailesine başsağlığı diledi.

Albanese, “Sesinizin duyulmasını istiyorsanız, duyulduğundan emin olmalısınız. Yunupingu mücadelesinde bunu sağladı” dedi. söz konusu.

1948’de Avustralya’nın kuzey topraklarında doğan Yunupingu, 1960-1970 yılları arasında yerlilerin topraklarını savunma mücadelesinde önemli bir rol oynadı ve uzun yıllar hükümete danışmanlık yaptı.

Ülkenin en etkili Aborjin liderleri arasında kabul edilen Yunupingu, 1978’de “Yılın Avustralyalısı” seçildi ve yerli halklara yaptığı hizmetlerden dolayı 1985’te “Avustralya Nişanı” madalyasıyla ödüllendirildi.

30 Mart’ta Avustralya hükümeti, yerlileri anayasada tanımayı ve parlamentoda daha fazla söz sahibi olmayı amaçlayan “Parlamentoda Yerlilerin Sesi” referandumu için yasa tasarısını parlamentonun alt kanadına sundu.

Tasarının Ekim-Aralık aylarında yapılması planlanan referandumda onaylanması halinde Avustralya Anayasasında yerli halklar lehine değişiklikler yapılacak.

“Parlamentoda Yerlilerin Sesi” referandumu, Avustralya’daki Yerli halkların hayatlarını etkileyen yasalar ve politikalar konusunda hükümetin her kademesine doğrudan tavsiyelerde bulunmalarının bir yolu olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu