Teknoloji

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Uzaya Ne Götürdüğünü Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde ülkemiz tarihinde bir ilk yaşandı ve bir Türk astronotu Ay Yıldızlı bayrağımızla uzaya çıktı. Şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışıyor Alper GezeravcıÖte yandan Türkiye ile bilgi paylaşmayı da ihmal etmiyor.

Tarihinin çok değerli bir bölümünde göçebe kültürle yaşayan Türk milletini temsil ediyoruz. Gezeravcı Bu doğrultuda yolculuğu sırasında Türk Yörük Kültürüne ait bazı sembolleri de uzaya götürdüğünü duyurdu. Astronotun yanında götürdüğü şeylerin arasında aile fotoğrafları ve Türk Hava Kuvvetleri’ndeki ilk filosunun peçelerinin de bulunduğunu açıkladı. Gezeravcı ayrıca Türk Bayrağı’na da işaret ederek şunları söyledi: “Ve bayrağım beni buraya getirdi.” ifadelerini kullandı.

Gezeravcı yanına aldığı eşyaları anlattı

“Göçebe Türk kültürüne ait bazı semboller getirdim. Bazı aile fotoğrafları ve ilk filomun uçuş örtüleri. Bunlar benim getirdiğim eşyalar. Ve beni buraya bayrağım getirdi.” 

Gezeravcı katıldığı yayında uçma hissine ilişkin soruyu da yanıtladı ve şöyle konuştu: Inanılmaz . Kanatlara ihtiyaç duymadan ve hiçbir sınırlama olmaksızın, tüm boyutları her boyutta kullanabilmek ve dördüncü boyutun farkında olabilmek inanılmaz bir şey. Normalde biliyorsunuz büyüklükte uçuyorduk, şimdi oryantasyon platformu olarak yeri alıyorduk, etrafımızdaki tüm yerleri ve üssü platform olarak kullanıyorduk. Bunun üzerine komutanımız Ejderha’dan başlayarak Ejderhanın içindeki eşyaları almamızı istedi. İlk andan itibaren bizi özgür bıraktı İnanılmaz bir duyguydu. “İlk saniyeden itibaren inanılmaz bir duyguydu.”sözlerini kullandı.

guce-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu