Haber

prof. Murat Türkeş: Kuraklığı hafifletecek yağış yok

İklim Değişikliği ve Politika Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş40 yılın en kurak sonbaharından sonra MarmaraÖzellikle ülke için suyun yeterli ve verimli kullanılmasının önemine dikkat çekti.

Türkeş, 2022’de sonbaharın uzun dönem ortalamalarına göre hem sıcak hem de kurak geçtiğini söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’Türkiye’nin raporlarına göre sonbahar mevsimi için normal olan yağış miktarı (1991-2020 ortalaması) 132,7 milimetre iken, 2021’de 105,6 milimetre, 2022’de ise 96,3 milimetre oldu.

Türkeş, 2022’de normale göre yüzde 54 ile en fazla düşüşün yaşandığı Marmara Bölgesi’nde sonbahar yağışlarının son 40 yılın en düşük seviyesinde olduğunu bildirdi.

Türkeş, Aralık ayının ikinci yarısından itibaren hava sıcaklıklarının yeniden uzun dönem ortalamalarının üzerine çıktığını ve kuraklığın devam ettiğini söyledi. Yaz kuraklığını da eklerseniz, Orta Ege ve İç Anadolu’nun kuzey ve batısında, özellikle Türkiye’nin kuzeybatısında, Batı Anadolu ve Marmara’da, Batı Karadeniz’de, 6 ayı aşkın süredir şiddetli ve şiddetli bir kuraklık yaşıyoruz. ve Kuzey Ege.dedim.

‘Yeni bir kuraklık devreye girdi’

Marmara Bölgesi’Çanakkale’nin başta olmak üzere çoğu yerinde çok kuraklık yaşandığını belirten Türkeş, 3 aylık ve 6 aylık kurak dönemler dikkate alındığında bir önceki kurak dönem de sayıldığında kurak dönemlerin yaşandığının anlaşıldığını söyledi. son 3 yılda nemli dönemler yaşandı ancak yeni bir kurak döneme girildi.

Önümüzdeki dönem yağış beklentilerine değinen Türkeş, şunları kaydetti:

“Uzun vadeli mevsimsel hava tahminleri açısından, büyük ihtimalle Türkiye’nin önemli bir bölümünde Ocak, Şubat ve Mart aylarında; Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu’nun dışında, Çanakkale’nin tamamı, Batı Anadolu, Marmara, Kuzey Ege, muhtemelen Orta Yağışların Batı Anadolu ve İç Anadolu, Akdeniz’in bazı kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yüzde 50 ila 65 olasılıkla uzun vadeli ortalamaların altında olması bekleniyor.Yağmurlu ve nispeten soğuk yeni bir hava kütlesi Batı Anadolu’dan İç Anadolu’ya doğru yağmur, iç bölgelerde kar ve şüphesiz bazı şehirlerde yağmur ve kar şeklinde bir kaç gün etkili olacak ama ne yazık ki çok etkili bir yağış görünmüyor.”

‘Akdeniz iklimine sahip bölgelerde kış kuraklıklarının sıklığı ve şiddeti arttı’

prof. Türkeş, mevsim iddialarına göre yağışlı günlerin olacağını ancak uzun süreli kuraklığı ortadan kaldırmak için yağışların ufukta görünmediğini belirtti.

Uzun vadeli ortalamalardan daha sıcak havaların olduğuna dikkat çeken Türkeş, ” Bu sezon olmaması gereken tropik hava sistemlerinin kuzeye açık bir şekilde tanıtılmasıyla, Kuzey Afrika kökenleriyle büyük ölçüde ilişkilidir. Hava sıcaklıklarının ortalamanın üzerinde olması, kışın günlük en yüksek sıcaklık olan 15, 16 ve hatta 19 derece olması buharlaşma ve terleme yoluyla su kaybını artırmaktadır. Dolayısıyla buharlaşma, sıcaklık ve yağışın yer aldığı endekslerde, Marmara Bölgesi ve Çanakkale bölgesinde kuraklık şiddeti çok daha güçlüdür.ifadelerini kullandı.

Türkeş, ortalamalara göre önümüzdeki aylarda yağışların azalmasının özellikle tarım ve su kaynaklarında, kentsel içme ve kullanma sularında olumsuzluklara yol açabileceğini belirtti.

Çanakkale’de büyük akarsular değil küçük havzalar olduğunu, kentte sadece Sarıçay’ın beslediği Atikhisar Barajı olduğunu anlatan Türkeş, şunları kaydetti:

“Çok şiddetli alarm uyarısı vermiyoruz ama hem mevcut kuraklığı hem de önümüzdeki aylarda kuraklığın devam etme ihtimalini göz önünde bulundurarak suyu etkin, yeterli ve verimli kullanmaya başlamamız gerekiyor. Hep o kadar uzun yaşamak zorundayız. ama iklim değişikliği ve kuraklığı hesaba kattığımızda daha az etkilenmek çok zor.Zorunlu alanlar dışında su tüketimini kısmak gerekebilir.Bu uzun vadeli bir insan kaynağı,küresel bir kriz yaşıyoruz. iklim değişikliğinin etkisiyle ısınıyor.Öte yandan yağış rejimi değişiyor.Akdeniz iklim bölgesinin hakim olduğu bölgelerde özellikle Türkiye bölgesinde kış kuraklıklarının sıklık ve şiddetinin arttığına dair gözlemler var. .”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu