Ekonomi

Türk Boğazları gümrüksüz satış mağazaları yönetmeliğinde değişiklik

Gümrüksüz satış mağazaları yönetmeliğinde değişiklik yapılarak “Türk Boğazları” kavramı yönetmeliğe dahil edildi.

Gümrüksüz Satış Mağazaları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik ile Gümrüksüz Satış Mağazaları Yönetmeliği’nin 1. maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Boğaz ve Çanakkale Boğazlarından” ibaresi “Türk Boğazlarından”, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca” ibaresi değiştirildi. “Ticaret Bakanlığı tarafından”.

Söz konusu yönetmelik değişikliği ile Türk Boğazları Deniz Trafik Sistemi Yönetmeliği’nde yer alan “Türk Boğazları” kavramı da yönetmelik kapsamına alınmış ve ekonomik şartlar çerçevesinde gümrüksüz satış mağazası/depo açılması için gerekli ödenmiş sermaye gelişmeler, Kurumlar Vergisi ortalama fiyatı ve teminat fiyatları güncellendi.

Gümrüksüz satış mağazalarının da özel antrepo olması nedeniyle Gümrük Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik doğrultusunda 5 yıllık faaliyet süresi kaldırılmış ve gümrüksüz satış mağazası açılışı için gerekli belgeler de düzenlenmiştir. güncellenmiş. Gümrük idaresi tarafından düzenlenen görgü tanığı raporunda yer alması gereken hususlar açıkça belirtilmiştir.

Yönetmelik ile isimsiz kredi kartları ile alışveriş yapmak mümkün hale geldi. Gemilerin satış mağazalarından Türk bayraklı gemilere satış yapabilmesi için bu gemilerin yurt dışı sefer sayıldığının gümrük idaresinden teyit edilmesi gerekiyordu.

Gümrüksüz satış mağazası veya antreponun belirlenen faaliyet alanları dışında kullanıldığının tespiti, mağaza ve antrepoların faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına neden olan bir durum olduğu düzenlemeye eklendi.

besirihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu