Haber

Ukrayna, Kuzey Akım 1 boru hattı sınırındaki patlamalarla hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi

New York Times tarafından yayınlanan bir haberde, olaya karışan Ukrayna yanlısı bir grup yönünde ABD istihbarat bilgilerine ulaşıldığı bildirildi.

Alman basını, olayı araştıran yetkililerin, patlayıcıları yerleştirmek için kullanılan teknenin kiralandığı yer hakkında yeni bilgiler ortaya çıkardığını bildirdi.

Patlamalar öncesinde boru hattındaki gaz sevkiyatları durdurulmuştu. Rusya, Kuzey Akım 1 Boru Hattı’nı geçen yıl ağustos ayında bakım gerektireceği gerekçesiyle kapatmıştı. Kuzey Akım 2 Boru Hattı hiçbir zaman işletmeye açılmadı.

MOSKOVA BATIYI SORUMLU TUTUYOR

26 Eylül patlamalarının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, boru hattının hacklendiğine dair yaygın bir kanı var.

Moskova patlamalardan Batı’yı sorumlu tuttu. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi’ni olayları bağımsız olarak soruşturmaya davet etti.

Avrupa Birliği, Kremlin’in doğalgaz boru hatlarını Batı’ya karşı bir silah olarak kullandığını söylese de, NATO ve batılı liderler bu konuda Rusya’yı suçlamadı.

UKRAYNA YARDIMCI KÜME YAPACAĞI İDDİASI

Salı günü New York Times’ta yer alan bir haberde, ABD istihbarat yetkililerinin elinde saldırıyı Ukrayna yanlısı bir grubun düzenlediği yönünde bilgi olduğu belirtildi.

Raporda ABD’li yetkililerin isimleri verilmezken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy veya üst düzey yardımcılarının operasyonda yer aldığına dair herhangi bir kanıt bulunmadığı belirtildi.

“İLGİLENMİYORUZ”

Zelensky’nin kıdemli danışmanı Mykhailo Podolyak, Ukrayna hükümetinin saldırısı üzerine “Kesinlikle müdahale yok”söylenmiş.

New York Times’ın haberine yanıt veren Podolyak, Kiev’in olanlardan haberi olmadığını da sözlerine ekledi.

KAYNAK: BBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu