Haber

Yozgat’ta Koruma Altına Alınan Şah Kartalı Bulundu

Yozgat’ta vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan şah kartalı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

Şube Müdürlüğü’nü arayan vatandaşlar, Sorgun ilçesine bağlı Taşpınar köyü yakınındaki tarlada yorgun ve bitkin bir kartal bulduklarını bildirdi.

Ekiplere teslim edilen kartalın, Türkiye’de nadir bulunan koruma altındaki kraliyet kartalı olduğu belirlendi.

Veteriner Hekim Harun Meriç ise kartalın herhangi bir sağlık sorunu olmadığını belirterek, “Kral kartalı biraz zayıf. Röntgende herhangi bir sorun çıkmadı. Hayvanımız son derece zayıf, bu nedenle birkaç gün müdürlüğümüz tarafından takip edilecek. Beslenmesi gerekiyor ve muhtemelen bir hafta içinde doğaya salacağız.” söz konusu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez, şah kartalının göç sırasında bitkin düşmüş olabileceğini belirterek, “Erişkin ve erkek şah kartalımız uzun yıllardır ilimizde görülmüyordu. Göç sırasında bitkin düşen kartal şehrimizde görüldü.” dedi.

Eğilmez, bakım ve rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından şah kartalının yontularak doğal ortamına bırakılacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu