Ekonomi

Çin’de emlak stoklarında rekor artış

Çinli yetkililerin emlak sektöründeki güçlendirmeyi genişleteceklerine dair spekülatif fiyatlandırma, bazı emlak geliştiricilerinin sıkıntılarının rekor düzeyde arttığını görmesine neden oldu.

Çinli inşaat şirketlerini takip eden Bloomberg Intelligence göstergesi, bu yılın en yüksek fiyatı olan yüzde 11’e varan artış kaydetti.

Toparlanmanın ortasında en düşük değerlemeye sahip ağır borçlu gayrimenkul geliştiricileri bulunurken, Sunac China Holdings ticaret hacmindeki artışla birlikte yüzde 73’e varan artış kaydetti. Çin Evergrande Grubu da yüzde 83 oranında kazanç elde etti.

Bu yükseliş, emlak sektöründe mali sıkıntıların derinleştiğine dair işaretlerin olduğu Ağustos ayındaki düşüşlerin ardından geldi.

Yetkililer son haftalarda kriz sonrası düşüşler için bir temel oluşturmak amacıyla peşinatların düşürülmesi ve bazı ev alıcıları için ipotek kurallarının gevşetilmesi de dahil olmak üzere daha ağır önlemler aldı.

En son artış, Securities Times’ın belirtilen tabanların ötesine geçen ve Çin’in lüks şehirler dışındaki birden fazla bölgede konut alımına yönelik kısıtlamaları kaldırması gerektiğini söyleyen makalesinden sonra geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu