Haber

Heyelan mağdurları evlerine kavuştu

Heyelan mağdurları evlerine kavuştu

34 heyelan mağduru için kura çekme zamanı

İZMİR İzmir’in Bornova ilçesine bağlı Eğridere Mahallesi’nde 2019 yılında meydana gelen heyelanın kurbanları yeni evlerine kavuşuyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yaptırılan müstakil evler için 34 hak sahibi bugün İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde yapılacak çekilişe katılacak.

Kırsal Eğridere İlçesi’nde 4 yıl önce meydana gelen heyelan nedeniyle 34 ev ve bir cami büyük ölçüde hasar gördü. Afetten etkilenen evler AFAD ekipleri tarafından boşaltılırken, mahalledeki 248 bin metrekarelik alan Cumhurbaşkanlığı tarafından “afete eğilimli alan” ilan edildi. Bu arada heyelandan zarar gören bölgenin üst kısmı olan Yukarı Eğridere Mahallesi’ne de 34 adet tek katlı bahçeli çelik konstrüksiyon ev yapıldı. TOKİ tarafından AFAD tarafından inşa edilen konutlar 94 metrekare ve 2+1 olarak tasarlandı. Mahalleye bir de cami yapıldı. İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde bugün saat 14.00’te yapılacak çekilişe 34 hak sahibi katılacak.

“Peyzaj sonrası anahtar teslim”

İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Kartal Muhcı, “Yapılan evler depreme dayanıklı ve kullanışlıydı. Vatandaşlar da çok memnun. Heyelandan sonra burada işletmeye başladık ve arada bir İzmir depremi oluyordu. Evler engebeliydi ve biz kazıya başladığımızda çalışmalar oldukça yoğundu.” Dağın belli bir bölümü neredeyse kazınmıştı. Evlerimiz de bu süreçte tamamlandı. Çevre düzenlemesinin ardından en kısa sürede hak sahiplerine anahtar teslimi yapılacak” dedi.

Kura çekimine katılacaklarını belirten hak sahiplerinden Helime Yalın ve Ahmet Boğaziçi, hak sahiplerinin gelir durumuna göre ödeme planı yapılmasını istediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu